Kategorie: Wszystkie | Książka
RSS
czwartek, 17 października 2013

 

Wpisem o tej książce inicjuję istnienie nowej kategorii na blogu - książki dla dzieci :) 

 

Magdalena Zarębska stworzyła a Wydawnictwo BIS wypuściło na rynek książkę nietypową. Premier odbyła się we wrześniu na Targach Książki w Katowicach. Książka jest nietypowa, bo napisana w dwóch językach. Po polsku oczywiście i po śląsku. Język śląski, znany w chwili obecnej już chyba tylko nielicznym wraca na kartach tej książki w swoim pięknym brzmieniu. Autorem tłumaczenia jest Bernard Kurzawa.

A o czym to jest? O jednym dniu spędzonym przez tytułowego Maćka z dziadkami, a właściwie z dziadkiem, emerytowanym górnikiem. Maciek z dziadkiem wędrują po Nikiszowcu, jednej z zabytkowych dzielnic Katowic, gdzie spotykają tamtejszych mieszkańców w trakcie ich codziennych zajęć. Jest tu też oczywiście babcia, tradycyjna śląska „oma”, troskliwa i szykująca jedzenie, której dziadek trochę się obawia ;)

 

Samo opowiadanie jest momentami zabawne, momentami pouczające, bo które dziecko teraz wie, jak wygląda praca górnika pod ziemią? Najlepszą rekomendacją tej książki jak dla mnie jest fakt, że moje obie córki z zachwytem słuchały tej opowieści i śmiały się w trakcie czytania. Oczywiście dużo bardziej śmiały się, gdy próbowałam nieudolnie przeczytać tekst śląski sama przy okazji ucząc się wielu słów, o których nie miałam pojęcia, ze tak brzmią po śląsku, choć jestem jakoś tam z tym językiem obyta :) 

Liczę, ze pewnego dnia wyjdzie audiobook, by dzieci które dostana te książkę nie musiały polegać na wymowie i intonacji niedoświadczonych w tej kwestii rodziców ;)

Dodam, ze książka opatrzona jest pięknymi ilustracjami Doroty Rewerendy Młynarczyk, które jak słyszałam były w pierwotnej wersji obrazami namalowanymi specjalnie do tego tekstu. Jedno co im mogę zarzucić, to że jest ich za mało, gdyż większość stron jest pozbawiona obrazków, a z mojego doświadczenia jako rodzica wynika, ze dzieci lubią mieć na stronie czytanej przez rodzica jakiś punkt zaczepienia dla wzroku.

 

Gorąco polecam!

 

*Magdalena Zarębska - "Jak Maciek Szpyrka z dziadkiem po Nikiszowcu wędrowali -Ô tym kiej Maciek Szpyrka cuzamen ze starzikiym wandrowali pŏ Nikiszu"

*zdjęcie okładki ze strony Wydawnictwa BIS